מחלות חורף - הצטננות, דלקות ושפעת

החורף, נושא באמתחתו גם שלל מחלות ייחודיות לו שמתאפיינות בכך שהן לרוב נגיפיות (כלומר, עמידות בפני אנטיביוטיקה) ופוגעות בנו בעיקר בדרכי הנשימה העליונות ובמערכת האף-אוזן-גרון (אא"ג). נמנה את המרכזיות שבהן וננסה להציע דרכי התמודדות.

דלקת אזניים – פוגעת בעיקר בילדים קטנים ותוקפת את האוזן התיכונה. לרוב גורמת לחום קל וכמובן שלכאב או אי נוחות באזניים. במידה והחום לא גבוה מדי והכאבים נסבלים, מומלץ לתת לה לעבור לבד ולהימנע מאנטיביוטיקה.

ברונכיט (דלקת סימפונות) – גם זו דלקת נגיפית אך היא חריפה הרבה יותר. פוגעת בדרכי הנשימה העליונות ומתאפיינת בשיעול חזק שלעיתים מלווה גם בליחה. הברונכיט גורמת לחולשה רבה ולהרגשה כללית רעה מאוד. במקרים מסויימים נבחין גם בחום גבוה, נזלת וצרידות מטרידה. לצערנו, גם כאן טיפול אנטיביוטי אינו יעיל וצריך פשוט לתת לה לחלוף.

נזלת – הנזלת היא כנראה האוייב המר והמוכר ביותר איתו אנו מתמודדים בחורף. הנזלת היא למעשה דלקת ברירית האף שיוצרת גודש רב הנפלט מהגוף בצורת נזלת. היא עלולה להיגרם על ידי יותר מ-200 סוגים שונים של נגיפים ולכן היא שבה וחוזרת גם כשחשבנו שכבר התחסנו מפניה. בכל פעם, זה נגיף אחר.

התקררות, הצטננות – אל תתבלבלו עם שפעת. התקררות (באנגלית Common Cold) היא לא סתם מצב שבו קר לנו. שוב, מדובר בנגיף, או למעשה מאות סוגים של נגיפים שונים, שתוקפים את מערכות הגוף שלנו בחורף וגורמים לנו לכל אותם סימפטומים מוכרים: נזלת, שיעול, גודש באף, כאבי ראש, צמרמורות, חום וכמובן שחולשה ורצון עז לא לצאת מהפוך. מחלת החורף הנפוצה ביותר.

שפעת – בשונה מהמקובל לחשוב, השפעת (באנגלית Flu) היא לא בהכרח מחלת חורף אך היא כמובן נפוצה יותר בעונה זו. מדובר במחלה קשה מאוד, ואף מסוכנת, שנגרמת כתוצאה מהידבקות בנגיף המופילוס אינפלואנזה. הנגיף גורם לשיעול יבש, חום גבוה, כאבי שרירים, תחושה כללית רעה מאוד. מומלץ לקרוא מעט על היתרונות והחסרונות שבחיסון נגדה ולהחליט האם מתחסנים. ילדים וקשישים נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר ולכן יש לשקול את הנושא בכובד ראש.

דלקת גרון – יש לא מעט סוגים של דלקת גרון כשהמפורסמת שבהן היא זו הנגרמת על ידי חיידק הסטרפטוקוק (לא נגיף). אנטיביוטיקה לרוב תטפל בו ביעילות ובמהירות.

סינוסיטיס – תופעה של דלקת חריפה בסינוסים (מערות האף) אשר לרוב היא תוצאה של דלקת בדרכי הנשימה שלא החלימה והסתבכה. הדלקת יוצרת גודש חריג בסינוסים ומתבטאת בכאבים חזקים בראש, במצח ובלחיים, בחום ובנזלת חריפה שלא עוברת.

יש כמובן ולצערנו עוד המון מחלות המאמללות את חיינו בחורף. העובדה שרובן נגיפיות מאוד מתסכלת כי אין תרופה אפקטיבית אך כן קיימים מוצרים טבעיים שמסייעים בהקלה על הסימפטומים.

שנהיה בריאים!

  שם (חובה)

  טלפון (חובה)

  האימייל שלך: (חובה)

  שאלה/בעיה/בקשה שלך:

  הקלידו את הקוד המוצג captcha

 • התמחות ד”ר אלימלך דויטש

  • ניתוחים אנדוסקופיים של האף והסינוסים (ניתוחי סינוסים)
  • ייעוץ לפני ניתוח להרמת סינוסים
  • טיפול בהפרעת נשימה דרך האף
  • טיפול בדום נשימה בשינה ונחירות
  • טיפול בהפרעות קול