• נזלת אלרגית בקרב מבוגרים וילדים

  הרבה מאוד אנשים מוצאים את עצמם מתמודדים עם נזלת במצבים שונים. לא מדובר בנזלת כרונית וגם לא בנזלת שנוצרת כתוצאה מצינון או מחלה אחרת. זו נזלת שנוצרת עקב אלרגיה.

  נזלת אלרגית היא כזו שנוצרה עקב חשיפה לחומרים אלרגנים אשר מעוררים אותה. להבדיל מנזלת שנוצרת עקב צינון או נזלת כרונית, לא מדובר כאן על נזלת תקופתית, כלומר כזו שמושפעת מעונה מסוימת בשנה וגם לא נובעת ממחלה כזו או אחרת. מדובר בנזלת שיכולה להופיע במצבים שונים במהלך כל השנה.

  כאמור, נזלת אלרגית נוצרת כתוצאה מחשיפה לאלרגנים שונים, אלה נמצאים באוויר, צמחים, פרחים ובמקומות אחרים. הם נישאים באוויר וברגע שאדם אשר מתמודד עם אלרגיות מסוימות "פוגש" אותם, אז הוא עלול למצוא את עצמו עם נזלת. היא תהיה מימית ושקופה. יחד עם הנזלת, הוא גם ירגיש גודש באף, התעטשויות, וכן הוא עלול לחוות גרד, ובמצבים מסוימים זה יכול להתפתח לכדי דלקת ברירית האף.

  חשוב לציין, נזלת אלרגית היא תופעה שכיחה, ההנחה היא שלפחות עשרים אחוז מהאוכלוסייה מתמודדים איתה, לרוב כבר מגיל ילדות, כאשר עם הזמן התופעה יכולה לדעוך. בדרך כלל ילדים מתמודדים עם נזלת אלרגנית הרבה יותר מאשר מבוגרים.

  לפני שנסביר כיצד מתמודדים עם נזלת מסוג זה, צריך לומר שבישראל התופעה שכיחה בעיקר בעונות האביבי והקיץ, ואותם אלרגנים שגורמים לנזלת להתפתח, נמצאים על אבקנים בעצים, דשא, עשבים. לעומת זאת, אפשר למצוא אלרגנים בבית, בדמות בקרדית האבק, חלבונים מרוק, בלוטות חלב של בעלי חיים ועובש לכן, אנשים שמתמודדים עם נזלת אלרגית, צריכים להקפיד ביתר שאת על הניקיון ולהימנע מחשיפה לאבק.

  כיצד מתמודדים עם נזלת אלרגית

  הסיבות שיוצרות את גורמי הסיכון לנזלת אלרגית היא גנטיקה, מערכת חיסון חלשה (בין היתר כתוצאה מאי חשיפה לזיהומים שונים), ניקיון יתר ושימוש מוגבר באנטיביוטיקה בגיל צעיר (מה שמפחית את רמת היכולת לייצר נוגדנים מתאימים).

  הטיפול יתבצע קודם כל, על ידי הימנעות מחשיפה לאותם חומרים שעלולים לגרום לאלרגיה. לשם כך יש לאבחן מה גורם להיווצרות שלה. מעבר לכך, יש להשתמש בתרסיסי אף, כדורים, וכן יש לבצע שטיפות אף שמיועדות לשם כך.

  אם הטיפול לא מצליח, ייתכן ויהיה אפשר לקבל טיפול שכולל חיסון, דבר שיכול לצמצם באופן משמעותי את החשיפה לאלרגנים ואת התסמינים השונים שנוצרים בעקבות כך. מדובר בתהליך שכולל זריקות במשך מספר שבועות וחודשים, לאורך מספר שנים.

  השאר/י תגובה ←

השאר/י תגובה

Cancel reply

Photostream